top of page

XTERRA VALACHY s Karlem Duškem na startu...V Itálii se to nepovedlo, mohl by jsi nám více nastínit problémy, které tě potkaly?

Bohužel jsem závod nedokončil. Důvodem byly zažívací potíže, musel jsem stavět na záchod a rozběhnout už to nešlo, i když jsem chtěl moc dokončit. Tento problém jsem měl poprvé, těžko říct, co bylo příčinou... Stravu i pití jsem měl jako vždy.


Škoda, ale i to do sportu patří. Myslíš, že byla forma pro nějaké dobré umístění, například v TOP5?

Odstoupil jsem z 6. místa. 3.-5. místo nebylo až tak daleko. Nohy mi šly celkem dobře, takže si myslím, že bych kluky přede mnou ještě potrápil. Ale to je jen kdyby...


Přejděme k věci o které se dnes budeme bavit, XTERRA DATART VALACHY MAN 2023 je vypsaný závod jako MČR v terénním triatlonu.

Jak vnímáš tuto změnu lokace oproti předchozím rokům, kdy se jezdilo buď do Prachatic nebo do Prahy?

Každá nová destinace je zpestředním. Na novou lokalitu se těším, nikdy před tím jsem zde nezávodil. Praha i Prachatice jsou těžké tratě, uvidíme, jaké to bude tady.


Distance závodu jsou 1500 m plavání, 30 km horské kolo a 10 km běh.

V čem by jsi rád dominoval při závodě, je velký předpoklad toho, že se na závod sjede celá česká špička terénního triatlonu a přeci jen v mužské kategorii je konkurence více než dobrá.

Jako vždy chci mít všechny tři části vyrovnané a pokud možno nejlepší. Zatím nemám informace, kdo na závod přijede, ale čím větší konkurence tím lépe. Aspoň si budu moci zjistit, jak na tom jsem s výkonností.


Cyklistická část je rozdělena na dva okruhy po (dle map) 13 kilometrech s převýšením cca 900 výškových metrů. Přičemž z depa se začíná skoro ihned stoupat.

Dokážeš po plavecké části ihned nastartovat nohy k tomu, aby jsi šel do určitého maxima?

Většina lidí s tím často bojuje a musí se trochu rozjet, než se dostane do tempa.
Svého nejlepšího výsledku jsem zatím dosáhl na Havaji, kde se od moře hned stoupá, takže bych s tím neměl mít problém.


Po kole následuje běh také ve dvou okruzích, při kterém se celkově nastoupá něco málo kolem 190 metrů výškových.

V podstatě se obíhá vodní nádrž Bystřička, v které části běhu vidíš největší záludnost a naopak veliké plus pro zrychlení.

Samostatný běh a běh po plavání a kole je úplně jinou disciplínou. Takže dobrý běžec nemusí dobře utíkat po dvou předchozích disciplínách. Záludnost... určitě je důležité myslet už na kole, že se ještě běží a nechat nějakou energii. Plusem pak dle mého je, pokud je závodník schopný na kole i běhu jíst a pít. Čím víc energie dodáš, tím dál doběhneš :D


Probrali jsme tedy tratě. Přejdeme k přípravě, doufám, že nám poodhalíš nějaké tvé finty a třeba někomu pomůžeme s lepší přípravou.

Plavání je jasné, musí se plavat a bez toho to nejde.

Co cyklistická část, na co se zaměřuješ, před takovýmhle závodem?

Popřípadě, co by jsi doporučil sportovní veřejnosti?

Je to stejné jako u plavání, musí se jezdit :D Dobré je se předem podívat na profil a tak nějak zjistit, které pasáže budou nejvíce rozhodující. Na ty se pak v tréninku zaměřit. Je to spíše dlouhodobý úkol, než věc na 14 dní. A zhodnotit jaké mám silné a slabé stránky. Pokud mi jdou kopce, tak v závodě budu zatápět soupeřům nejvíce tam a naopak na rovinách se budu snažit šetřit.


Běh je občas rozhodujícím, finálním sportem triatlonu.

Jaké časové manko by jsi měl být eventuálně schopný seběhnout na trati kterou nabízí VALACHY MAN?

A doporučil by jsi opět něco k přípravě sportovní veřejnosti?

Je těžké odpovědět na tuto otázku... Záleží na kvalitě závodníků přede mnou a na aktuálním rozpoložením.
Určitě se před závodem nesnažit dohnat, co jsem zanedbal a nedávat těžké tréninky poslední dny před startem. V závodě pak dobře dýchat a držet konstatní tempo nebo stupňovat.


A teď pár kratších otázek:

Na co se nejvíce těšíš před závodem VALACHY MAN?

Na to až se zas postavím na start s kvalitní konkurencí na domácí půdě. A na to že se s klukama vyhecujem k našim maximům.


Jak hodnotíš trasy VALACHY MAN?

Zatím jsem neměl šanci tratě projet, ale co se týče profilů, nebude to zadarmo. Jede se v přírodě, což vždy lepší než město.


Jak se ti líbí zázemí závodu, které organizátoři připravují?

Valachy si svou dosavadní kvalitou vysloužily ,,povýšení'' na MČR Xterra, což už něco znamená. Myslím, že tento rok závod zas posunou o něco výše, takže se máme všichni na co těšit.


Co říkáš na propojení VALACHY MAN a XTERRA CZECH?

Myslím, že je to dobrý krok. Závod se dostane více do povědomí a účast bude pravděpodobně také větší.


Pozvi do závodu i ostatní, třeba nějakou motivační hláškou :)

XTERRA DATART VALACHY MAN 2023 bude supr akcí, kde se sejdou samí fajn lidi. Takže by byla škoda tady chybět.

Informace k závodu: https://valachytour.cz/race/144

95 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page