top of page

Vendulka Praská nejen o sportu...

Ahoj Vendulko, jsem rád, že jsis na nás našla čas a můžeme se spolu trochu podívat na tvé aktuální plány, formu a vše kolem sportu... Jdeme na to. Jak se aktuálně připravuješ? Víme, že jsi měla kratší pauzu vzhledem k operaci a vracíš se do pořádného tréninku.

Ahoj všem. Připravuji se vlastně pořád tak nějak stejně, to znamená hledám čas mezi prací a rodinou. Ale vlastně proběhla změna v trenérovi. Jaké to přinese výsledky, se ukáže v budoucnu. Ano, pauza byla, nic dramatického, a vypadá to dobře. Tak se těším na plnou zátěž.

Jaké závody tě v nejbližší době čekají?

Teď v době rozhovoru jsem den před prvním MTB startem a tam lehce potrénuji mentalitu na závody. I závodění se musí trénovat. Pak mě čeká testík přechodů na duatlonu v Krušných horách. Pro mě netypicky silniční duatlon, sama jsem zvědavá, jak se s tím poperu. Dalším startem je už ME XTERRA v belgickém Namuru.

XTERRA Belgie, bude pro tebe zásadním závodem, nebo mu dáváš spíše status přípravného závodu pro případné MS XTERRA v Molvenu 2023?

Na Belgii se opravdu těším, plavat se bude v řece a to i proti proudu, tak to má pro mě vůni novoty. A dále uvidíme jak se letos podaří získat možnost startu na MS XTERRA v Molvenu. Ráda bych konečně protnula cílovou bránu tohoto závody. Loni mi selhala technika a závod jsem nedokončila. Pro mě je cíl celé sezóny získat slot na MS XTERRA a ten pak následně si užít a dojet ho s co největší parádou :-D

Paráda, moc díky... Přesuneme se do jiného odvětví. Jsi perfektní kuchařka, jak vymazat formu aby se nám bábovka nepřipekla?

Perfektní :-D :-D no to rozhodně ne, ale díky. Vymazat formu? Použijte silikonovou, tu sloupnete raz dva :-D

Jak často vaříš / pečeš? Je to pro tebe něco jako ZENová zóna odpočinku?

Skoro každý týden, je to relax. Nepeču a nevařím podle návodu, pokud není požadavek, ale vymýšlím. Jenže....kdo to pak má jíst? Tak rozdávám :-D

Kdo tě to naučil?

Vařila jsem a pekla s babičkou. A mám nějaký dar si pamatovat chutě. Ale jinak život a zkoušení různých variant a receptů.

No, už se nemůžeme dočkat, až zase něco přineseš na závody nebo sraz KOME... Zpět ke sportu, jak se ti daří skloubit trénink se svou profesí?

Je to složitější, ale cestičky si vždycky k tréninku najdu. Je to jen o organizaci a chuti třeba brzy vstát, nebo nebýt pohodlný. A hlavně, mít skvělé kolegy, to je samo o sobě podpora.

Víme, že jsi učitelka, využíváš nějak školy a jeho zázemí k tréninku?

Vlastně ano, posilovna je tu pro mě dostačující a můžu zůstat chvilku dýl a odmakat si.

Kde nejčastěji nebo nejraději trénuješ?

Venku, kdekoliv na vzduchu a sluníčku. A hlavně tam, kde nejsou lidi.

Jakou disciplínu máš na triatlonu nejraději a proč?

:-D :-D :-D to mě pobavilo. Asi disciplínu TRIATLON. Ale vážně, nejvíc kolo. Teda u mě to horské kolo. Tu pestrost tratí, většinou jsou to tak krásná místa, která si chci znovu a znovu prohlídnout. Pořadatelé vás zavedou do míst, které sami milují, takže ty top v okolí. A já se stíhám rozhlížet, nadávat na pořadatele, kochat se a závodit zároveň. Protože jsem žena :-D


A jakou disciplínu moc nemusíš a proč?

Nemusím moc plavání. Většinou je to o zimě, schytání a rozdání ran při startu. Ale je pravda, že jsem v Molvenu změnila názor. Tam bylo plavání jak v pohádce. To jsem se i do té plavecké bitky těšila.

Jak by jsi motivovala další dívky / ženy ke sportu?

Nevím, to je otázka na kterou neznám odpověď. V práci se snažím jít příkladem, že to jde. Žáci můžou sledovat můj IG, vidí mě, mluví se mnou, diskutují. Ale většinou se setkám s názorem, že jsem sportovec a že na to mám postavu. Nevidí tu cestu a každodenní práci, která ze mě toho sportovce dělá. Nechápou tu samomotivaci, a to neumím a nevím, jak jim předat.

Jak se díváš na sport dětí a mládeže. Myslíš že v některých případech jsou děti zbytečně hnané k výkonu, než aby se soustředili na zábavu tvořenou sportem?

V dnešním sportu vidím zásadní chybu v ranné specializaci a snahu o profesionalitu. Jede se pouze jeden sport a nerozvíjí se zdatnost a obratnost dítěte. Dřív jsme chodili ven, běhali jsme po parku, kopali míč, jezdili na rachotinách, stavěli bunkry, skákali přes švihadlo a hráli o zeď s míčem, kreslili křídou cesty do vesmíru a padali ze stromů. A mezitím jsme stíhali i tréninky, kde jsme vlastně zase blbli a soutěžili mezi sebou. Tak nějak přirozeně. Nikdo se nebál pak soutěžit, byla to hlavně legrace, zážitek a parta.

Víme tedy, že jsi učitelka, jak by jsi porovnala výkony školáků v tělocviku? Aktuálně se z médií dozvídáme, že fyzická připravenost není úplně dobrá.

Bohužel mě nenapadá lepší slovo, než tragická. A to rok od roku horší a horší. Kotoul v hodně tělocviku na střední škole zvládne už jenom moje 65 letá kolegyně a já. Asi tak k dnešní zdatnosti mládeže.

Myslíš, že se to dá změnit?

Když změní myšlení rodiče a nebudou psát dokola omluvenky. Říkám tomu opičí láska. Vlastně tomu dítěti ustupují, aby nemělo nedej bože negativní prožitek. Ale do života ho to nepřipraví. Nebude zvládat základní životní činnosti. Denní režim středoškolačky (skutečně tohle mi říkají) - vstanu, přijdu do školy pozdě, protože zaspím, ve škole koukám do mobilu, nebo polehávám na lavici, pak jdu domů a jdu si lehnout, učit se nestíhám, jsem unavená, pak se najím a jdu spát.

Díky... Jdeme na poslední otázky: Co tě baví, když nesportuješ?

Výletit po vlasti, péct, vařit, žehlit a kreslit

Oblíbené jídlo?

Brdance

Oblíbené pití?

Pivo, víno a teď nově růžové šampaňské :-D

Světle růžová nebo tmavě růžová?

Prostě růžová

Proč růžová?

Pozitivní barva a je vidět i pod bahnem.

Co by jsi změnila na světě pro lepší život?

Vymazala bych chamtivost a touhu po moci. To by se nám všem žilo hej. K čemu peníze, když jich máš hodně, že je ani neutratíš. K čemu vládu nad lidmi, když tě milují jen na oko a ze strachu.

Oblíbený citát?

Miluj to !!! A tím myslím cokoliv, co děláš, dělej rád a teď hned. Zítřek být nemusí.

DÍKY! Poslední věc, chceš něco vzkázat svým fans ? :)

Děkuji, že jste. Vždycky mě pomalu vyrazí dech, když mi někdo ze sledujících napíše, že jsem jejich vzor, že začnou díky mě s triatlonem, nebo zkouší cviky, co dám na IG. A jestli aspoň jeden človíček začne díky mě sportovat, tak to má smysl.

Foto: Pavel Praský119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page