top of page

Rozhovor: VENDULKA PRASKÁ, nejen o nominaci na MS XTERRA!

Vendulka Praská patří do KOME druhým rokem! Její neskutečný progress nejen v terénním triatlonu je patrný a nejde si ho nepovšimnout! Za touto skutečností především stojí její píle a dva trenéři, Petr Novák ze Sport&Races (cyklistika, běh) a Jakub Merle z KOME (plavání).

Vendulky hyperaktivní povaha jí dovedla až k nominaci na Mistrovství světa XTERRA (terénní triatlon).

Pojďme si přiblížit její aktuální přípravu!

Jak dlouho a proč se věnuješ triatlonu?

Ahoj všem, v triatlonu jako takovém se pohybuju čtvrtým rokem. Jsem hyperaktivní, nevydržím sedět, ale rychlost a flexibilita už lety vzaly za své a tak vytrvalostní lokomoční pohyb vpřed mi přijde jako skvělá varianta. Nehledě na to, že chvilku ležíš, pak sedíš no a nakonec se teda proběhneš.

Jaký byl tvůj sportovní začátek? Hýbala jsi se od mládí, nebo jsi ke sportu sklouzla až později?

Vzhledem k hyperaktivitě mě maminka už v šesti letech dala na atletiku a já hned běhala. Technické disciplíny mi moc nejdou, přesto je atletika za mě srdcovka. Jen to závodění mi už není ono a tak to schytal se mnou triatlon.


Jaká je tvá nejsilnější disciplína v triatlonu?

Nejlíp mi jde to jídlo po závodě :-DA jaká je ta nejslabší? Plus nám řekni, jak se v ní snažíš zlepšovat.

Nejslabší je plavání, a ani tak nejslabší, jako tragické. Ale vzhledem k tomu, že ještě tři roky zpět jsem plaval prsa a kraul byl pro mě vražedný styl, tak jsem vlastně v současné době na sebe pyšná. A doufám, že to nezní nafoukaně. Tam vidím velké rezervy. I když doba zavřených bazénů mi hodila stopku téměř na rok. A pak kolo, miluju MTB, ale už se prostě bojím. Takže jezdím, jezdím, jezdím, vztekám se u toho, ale snažím se. Běh už nezlepším, pohybový aparát mi hází neustálou stopku a tak se s tím smiřuji. Ještě zapracuji na depu, tam jsem pořád jak tetka na výletě.

Kolik závodů za rok absolvuješ, nemusí to být primárně jen triatlon, víme, že se účastníš i běžeckých a cyklistických závodů. Dej nám nějaké orientační číslo pro představu.

Zhruba 10. Miluju MTB, tak tam jsem co nejčastěji, jako příprava na triatlon.

Samo sebou víme, že jsi se nominovala na Mistrovství světa XTERRA v AG! Jak jsi tuto skutečnost vnímala a kdy ti teprve došlo že je to realita :) ?

Snažím se o to třetím rokem, měla jsem to jako takovou cílovou bránu a když se to stalo, tak jsem byla bez emocí. Kamarádka mi řekla, že jsem přišla o cíl, ale já to tak nevnímala. Nakonec mi došlo, že jsem se vlastně zalekla. Co já tam budu dělat? Hlavně ne ostudu!! Takže nový cíl je dán.Upravil se podle tvé nominace na MS nějak aktuální trénink?

Posunul se vrchol sezóny až na říjen. Původně to mělo být ME v Prachaticích, takže jsem sama zvědavá, zda výkonnost udržím. Ale mám dva čaroděje (plaveckého a komplexního), tak jim věřím, že to poskládají tím správným směrem.

Čeho se při MS XTERRA obáváš nejvíce? Tratě v Itálii budou celkem ostrý!

Své hlavy :-D Když si to v ní srovnám, tak nemám strach.

Vítáš změnu lokace MS XTERRA v jiné oblasti než je HAWAI?

Ano i ne. V neposlední řadě je to bohužel o financích. Chtěla jsem na Hawai, ale takhle může do Itálie se mnou celá rodina. Což je pro mě skvělá podpora.


Co by jsi na ženském triatlonu uvítala za změnu? Přeci jen, na některých závodech mají ženy nižší finanční ohodnocení v celkovém pořadí a nebo startují dříve než muži.

Start raději později než muži, stačí 5minut. Nemám ráda hromadné starty, když je víc závodníků. Ve vodě je to pak neskutečný boj, obzvlášť pro mě, jako horšího plavce. Kontaktní sporty nemám z principu ráda a chtě nechtě přitom plno kopanců rozdám a schytám.


Jak vnímáš svou konkurenci v Čechách? Jste s holkami k sobě spíše kamarádkami nebo soupeříte už při registraci? :D

Nevnímám holky jako konkurenci, jsou to kamarádky, dřou stejně jako já a všechny úspěchy jim přeji. Je to jako taková širší rodina, prostě srdcovka. Co si budem, v terénním triatlonu jsou naprosto pohodoví lidi.

Jaký závod plánuješ v brzké době?

ME v XTERRA Prachatice. Už jsem viděla startovní listinu. Samé rakety startují v mojí AG, bude hodně náročný boj.A jaký závod je pro tebe tzv. srdcovka a proč?

Je jich víc, takže těžko vybrat. Ale určitě ŠIndel Cup. Pořádá ho náš klub, ale proto to není. Líbí se mi trať. Nic zadarmo, jeden z nejtěžších, co zatím jezdím. Pak se mi líbí Zittau, tam letos jedu taky. Organizace a cyklo trať je tam nádhera. A nesmím zapomenout na Miladatlon, jen škoda, že se mi schází termínově se Zittau. Krásný a pohodový závod s top lidičkama a s organizací, která nemá obdoby.

Přejděme trochu bokem. Jaký jídlo a pití máš ráda?

Miluju jakékoliv skvělé jídlo, které mi někdo uvaří. Jestli mluvíme o pití alkoholu, tak ač holka z Moravy, tak asi dám přednost dobrému pivu. Jen v tréninku se mu vyhýbám, ale taky ne striktně. Žijeme jen jednou :-)

Jaký závod je pro tebe snem?

Snem je takový závod, kdy se mi sejdou všechny disciplíny a já budu vědět, že JO, DNES TO ŠLO. A je jedno jestli budu první, nebo desátá. Primárně mi nejde o bednu, ale o pocit, že jsem tam prodala vše, co ve mě bylo.

Vnímáš podporu svých fanoušků? Co by jsi jim vzkázala?

Ano, vnímám. Pro mě je nejvíc podpora rodiny. Že to bláznění tolerují. A všem co mi fandí děkuji ze srdce!179 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page