top of page

Jiří Jiroušek, život není jenom o běhání...

Rozjíždí se nám klasický kolotoč rozhovorů o našich sportovcích. Dnes jsme si povídali s Jirkou Jirouškem, který patří mezi naše ultra běžce!

Jaký byl rok 2022 a co plánuje v roce 2023?

To se dozvíte níže!Rok 2022 ti přinesl do života několik zásadních věcí, které ovlivnily tvou sportovní činnost.

Začneme asi neustále aktuálním tématem UKRAJINY.

V jaké organizaci pomáháš v otázce pomoci Ukrajině?

Jsem členem Team 4 Ukraine z.s. Jedná se o malou neziskovku, které nemá žádné zaměstnance, každý svou činnost děšlá po své práci, ve volném čase a o dovolených. Což nám umožňuje všechny finance a dary využít na přímou pomoc a spojené náklady, jako je palivo. Což je jediná položka, kterou T4U proplácí. Jinak i na Ukrajině si členové hradí jídlo a ubytování z vlastních zdrojů. Naše výhoda je, že pomoc se dostane do rukou koncových uživatelů ( např. vojenské vybavení dáváme konkrétním vojákům, lékařské přístroje na konkrétní lékařské oddělení atd...


Co je tvou náplní v Team 4 Ukraine z.s. ?

Na začátku to byla čistá exekutiva na Ukrajině ( sednout do auta plného humanitární pomoci a to odvést do konkrétních lokací ). Později jsme s kolegou naplánovali, zkoordinovali a uřídili "operace Sanitky I" pořízení 3 sanitních vozidel a jejich transport zdravotníkům do zóny bojů na východě.
I díky tomu, že jako Team 4 Ukraine rozšiřujeme počet akcí ( pojmenováváme to "operace" ) a je nás fakt jen pár, jsem poté před Vánoci kompletně připravil Operace Ježíšek a Stázička, což bylo zajištění dětského oblečení a hraček pro jeden dětský domov ve Vinici, kde mají přes padesát malých sirotků a pak přes 400 dárků pro sirotky v Lucké oblasti, o které se pomáhá starat jedna s organizací se kterou na UA spolupracuji.
Aktuálně mam v rámci T4U na starosti operaci, kde dáváme do kupy sanitní vozidla a lékařský materiál pro Dětskou městskou nemocnici v Chersonu, která byla před ústupem kompletně vyrabovaná.


Jak je náročné shánění podpory (sanitky, vybavení, apod)

Je to časově náročné, ale když člověk vidí, jakou máme podporu veřejnosti, ať již finanční nebo materiální, tak to za ty desítky hodin měsíčně, co tomu obětujeme ( a v to nepočítáme čas na UA ) rozhodně stojí. A i když to zmiňuji všude, ten dík, patří hlavně našim podporovatelům, protože bez toho bychom nezvládli ani desetinu.


Kolikrát jsi byl za rok 2022 na Ukrajině a v jakých městech jsi se pohyboval?

Celkem jsem měl na Ukrajinu 5 výjezdů, první byl na přelomu dubna / května a zbylé 4 od srpna do prosince. Celkem jsem na UA strávil víc jak měsíc. Pokud nebudu počítat města jako Luck, Lvov, Vinici, Kyjev, tak jsme byly v charkově, když se o předměstí bojovalo, pak mohu třeba zmínit Kramatorsk, Slavjansk, Pokrovsk, Poltavu ... A jak to vypadá, výčet se letos prodlouží.


To bylo na úvod. Další věcí, která tě úplně odstavila od tréninku byla nemoc. Dlouho jsi se z ní dostával.

Jak se aktuálně cítíš?

Hele, on byl celej lonskej rok trochu divnej, nejdřív mě trápilo koleno po úrazu z konce roku 2021 a když to už vypadalo, že to půjde, tak mě nelítostně odstavil těžký průběh covidu a post-covid. Takže absolutní stopka sportu na 4 měsíce.
Teď už je to fajn, sice se průduškám vůbec nelíbí studenej vzduch, ale než budou opět v naprostém pořádku, tak to potrvá, ale už hlavně můžu běhat...Takže začínáš trénovat, což je skvělé! V jaké fázi přípravy se aktuálně pohybuješ?

Jsem na začátku, takže pracuju na rozběhání a na budování základní běžecké vytrvalosti. Musím ale postupně navyšovat objemy, nejde tam bohužel po 4 měsících z 0 kopnout 300 km za měsíc...


Jaké jsou tvé sportovní plány pro rok 2023?

Rozběhat se, zkusit nějaký běžecký seriál delších běhů v horském terénu, vrátit se na BK12, když to půjde dobře tak i na B7, a neutopit se na Šindel Cupu :P


Bude nějaké specifikum v přípravě oproti minulým sezónám?

To asi ne :)


Co tě při tréninku baví?

Mam rád long runny ( u mě je to 30 km + ) v místech kde to neznám - Takže vyject někam do hor, naplánovat trasu a pak se dotknout nebe na vrcholku hor :D


A co tě naopak nebaví?

úplně nemám rád běhání v T5 a k tomu do kopce! A plavání :D Ale to si nesmí přečíst trenér, nebo mi to vrátí :D


Kde nejraději běháš a proč? Nemusí to být úplně tréninková lokace, ale třeba i závod.

Jakejkoliv horskej běh, a je tolik krásných míst, Králickej sněžník, Beskydy, naše Krušky .....


Jak se těšíš na společné soustředění s KOME v Chorvatsku, které se bude konat v Dubnu 2023?

Těším se dost, plánuju si fakt užít kopce v okolí, doufám že technicky zdatnější mi trochu pomůžou se stylem a abecedou a mam v plánu se důsledně vyhýbat bazénu :D


Co myslíš, že ti soustředění přinese?

Odpočinek a relax z pracovní roviny a vyšší desítky naběhaných kilometrů a tisíce nastoupaných metrů a super čas strávenej s lidma z klubu :)


Zaměřuješ se na jídelníček? Nebo jídlo neřešíš a cpeš do sebe cokoliv?

Když nejsem v pracovním presu tak se na jídelníček zaměřuji, pokud jsem, tak je to horší a dost jedu třeba na pizze a tak ....
Ale třeba před dlouhejma závodama mi den dopředu víc sedí pořádnej burger s hranolkama než těstoviny ... :D


Co by jsi vzkázal svým fanouškům, kteří ti fandí?

Jsme vděčnej že mám fanoušky a buďte se mnou trochu trpělivý, zase se rozběhám :)
331 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page